www.amelkakowalczyk.pl - !Copyright 2010r. e-mail:amelkakowalczyk@o2.pl
Home Przekaż 1% O Amelce O Chorobie Dokumentacja Galeria Podziękowanie Kontakt


O AMELCE


O chorobie Córeczki dowiedzieliśmy się w 18 tygodniu ciąży.

Amelka urodziła się 26.03.2009r. w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Po urodzeniu Amelka leczona była w ORTOP POLIKLINICE w Poznaniu. Tydzień po porodzie założone zostały pierwsze gipsy na nóżki Córeczki. W sumie było ich osiem. Amelka jest już po operacji nacięcia ścięgna Achillesa. Korekcja stópek była dobra, jednak córeczka nie dostała szyny Denisa Browna, którą stosuje się w celu uzyskania lepszej korekcji stóp. Buciki takie noszone są 24 h na dobę. Lekarz prowadzący zadecydował, że w przypadku artrogrypozy ważniejsze są mięśnie, których praca w przypadku noszenia szyby nie miałaby miejsca.

Zgodnie z zaleceniami lekarskimi zaczeliśmy systematyczną rehabilitację 4 razy dziennie metodą Vojty oraz 3 razy w tygodniu metodą Bobath. Ponadto kilka razy dziennie wykonywane były masaże stóp, ćwiczenia na piłce. Efektem tejże pracy był fakt, że nasza mała Księżniczka zaczęła raczkować mając już 7 miesięcy! Było to duże zaskoczenie dla terapeutów, a dla nas rodziców niewyobrażalna radość, tym większa że dziecko raczkujące zdaniem lekarzy będzie chodziło! Pojawiły się wtedy pierwsze łzy...

Amelka bardzo dzielnie znosi wiele godzin ćwiczeń, masaży, redresji, liczne wizyty specjalistyczne. Jest bartdzo silną dziewczynką cieszącą się życiem. Jednocześnie Amela poddawana była licznym badaniom w celu wykluczenia innych problemów zdrowotnych. Wszystkie bardzo dzielnie znosiła. Czuła, że znaczy dla nas tak wiele i że jesteśmy przy niej. To nasza Perełka, wokół której od dwóch lat toczy się nasz każdy dzień, każda jego minuta, godzina... I tak już pewnie zostanie, gdyż artrogrypoza to choroba nieuleczalna, córeczka długie lata będzie musiała być rehabilitowana .

Niestety wiedza na temat artrogrypozy w naszym kraju jest bardzo mała, dlatego też zdecydowaliśmy, że zrobimy wszystko żeby nasza Ślicznotka chodziła i mimo barier finansowych wyleczymy córeczkę w niemieckiej klinice ortopedycznej w Aschau specjalizującej się w leczeniu artrogrypozy. W marcu oraz maju 2011r dzięki Państwa oraz rodziny życzliwości w niemieckiej klinice ortopedycznej w Aschau dr Mehler zoperował lewą i prawą stopę córki. W kwietniu 2012r. zoperowano lewe kolanko Amelki . Po operacjach Amelka została zaopatrzona w ortezy na nóżki. Aktualnie musielismy zakupic drugie ortezy na nogi z powodu wzrostu Amelki. Córka chodzi już w ortezach samodzielnie, bez nich stawia pierwsze kroki, potrafi przejśc ok. 10 metrów, systematyczna rehabilitacja będzie stanowiła o sukcesie Amelki, naszym oraz wszystkich Państwa, ponieważ bez Państwa pomocy leczenie Amelki w niemieckiej klinice byłoby niemożliwe.

Amelia ma codziennie rehabilitację domową oraz raz na trzy miesiące jeździ z mamą do szpitala na Ligotę na oddział rehabilitacji, tam korzysta z zabiegów rehabilitacji oraz terapii zajęciowej i porad logopedy.

W wakacje była na turnusie rehabilitacyjnym w Dźwirzynie, gdzie zobaczyła morze.

Amelka codziennie po przedszkolu ćwiczy prywatnie z wykwalifikowanym rehabilitantem. Od września uczęszcza do przedszkola z czego jest bardzo dumna. W sierpniu podczas kontroli u lekarza prowadzącego dr Mehler zadecydował że z powodu znacznej poprawy stanu zdrowia Amelka może nosić ortezy na nogi 5 h dziennie, już nie cały dzień :) Następna wizyta kontrolna została zarezerwowana na kwiecień 2014r.

24 kwietnia Amelka była na kontroli u dr Mehlera, lekarz wyraził zadowolenie z rehabilitacji. Pojawił się problem ze zgięciem lewego kolana. Konieczny jest zakup nowych ortez na nogi, które będą powodowały zgięcie kolana. Jeżeli te nie pomogą konieczna będzie operacja.

07 maja 2015 r. Amelka pojechała na kontrolę do niemieckiej kliniki ortopedycznej w Aschau. Zdaniem lekarza prowadzącego dr Stefana Mehlera stan zdrowia córki jest zadowalający, dzięki systematycznej oraz intensywnej rehabilitacji ( 4 razy w tygodniu) przykurcze nóg nie pogłębiły się, co w przypadku tejże choroby zdarza się niestety często. Wykonane zostały trzy zdjęcia rtg, z których wynika iż biodra oraz prawa noga Amelki są zdrowe - nie kwalifikują się do operacji, problem natomiast stanowi lewa nóżka. W lewym kolanie występuje przykurcz wyprostny, córka może zgiąc kolano tylko do 40 stopni. Lekarz zalecił noszenie ortezy na noc na tę nogę. Jeżeli ta nie pomoże na 16.02.2016r. wyznaczony został termin operacji na kościach lewego kolana. Następny termin wizyty kontrolnej wyznaczony został za 5 miesięcy - październik 2015 r.

Amelka we wrześniu 2016 r. rozpoczęła naukę w pierwszej klasie Szkoły Podstawowej nr 33 w Katowicach przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Katowicach. Aktualnie ćwiczy trzy razy w tygodniu oraz chodzi na basen, w nocy śpi w ortezie na lewej nodze.

Córka z wyróżnieniem ukończyła 1 klasę szkoły podstawowej, jest pod stałą kontrolą ortopedy oraz okulisty. W wakacje planowana jest wizyta kontrolna w niemieckiej klinice ortopedycznej w Aschau specjalizującej się w leczeniu artrogrypozy.


AmelkaWszystkim gorąco dziękujemy za udzieloną pomoc:
Daria Anders-Kowalczyk
ul.Sławka 38/6
40-833 Katowice

Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"
ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa
Alior Bank S.A.
nr konta 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
Tytułem: 11365 Kowalczyk Amelia Daria darowizna na pomoc i ochronę zdrowia
Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"
Nr KRS 0000037904
z dopiskiem: 11365 Kowalczyk Amelia Daria darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

Fundacja "Zdążyć z Pomocą"